Fészkel a lesérült gólya
A kórházban két gyógyulni érkezett gólya jött össze és már fészket is raktak.
"Örülünk, hogy eredményes volt a sérült gólya fészkelése, s ha semmi nem jön közbe, két-három hét múlva kikel az utánpótlás" - mondta dr. Déri János állatorvos, a Hortobágyi Madárkórház vezetője annak kapcsán, hogy a kórházban "összemelegedett", fészket rakott, és már a leendő fiókák világra jöttére készül két gyógyulni érkezett gólya.
A Hortobágyi Madárkórház, amely 1999 óta fogadja az ország egész területéről a szárnyas pácienseket, az egyetlen olyan magyarországi intézmény, amely komplex módon gyógyítja és rehabilitálja, vagyis "visszavadítja" a sérült madarakat. A kórházban vizsgáló, röntgen, műtő, fertőzőbeteg-elkülönítő és intenzív részleg működik. Emellett egy nagy szabadtéri röpdét is létesítettek, ahol a teljesen gyógyult madarak szabadon bocsátásuk ismét megtanulhatnak önmaguk gondoskodni a táplálékról és alkalmazkodni a természetes lét veszélyeihez.
Dr. Déri János elmondása szerint évente 200-300 sérült madarat hoznak be az állatkórházba. Ebből körülbelül 60-100 a fiatal gólya, akik általában júliusban, az első "repülési leckéik" alatt szenvednek balesetet. Jók a gyógyulási esélyeik, hiszen a többség egészségesen távozhat. Ám minden évben akad vagy egy tucat gólya, amelyeknek olyan súlyos a sérülése, hogy szárnyamputációra szorulnak, vagy egyszerűen "elmerevednek" az izületeik, izmaik. Ők hosszú időn át vendégeskednek a kórházban - télen fűtött helységben tartják őket, nyáron pedig a szabadban, a kertben sétálnak.
Jelenleg tíz ilyen gólya van a kórházban, s közülük három pár "állt össze". Két párnak nem sikerült a fészkelés, a harmadik pár esetében azonban útban van a szaporulat. A madárkórházban megvizsgálták, "átvilágították" a tojásokat, s kiderült, hogy mindháromban életképes embrió van. A gólyamama már két hete költ, és ha minden jól megy, akkor két-három héten belül kibújnak a fiókák. Dr. Déri János szerint azonban addig még sok idő van, s mivel a repülésképtelen madarak fészke a földön van, bármi megtörténhet.
Forrás: greenfo/ MTI