A magyar néphit természetfeletti képességekkel megáldott, a házaknál tejet kéregető vándordiákjáról elnevezett családi vállalkozásban tevékenykedik Izsákon az Alföldi Garabonciás Kft. Kocsis Pál ügyvezető tulajdonos irányításával. Kiskérődző állatok tejének feldolgozásával foglalkoznak, melynek meghatározó alapanyaga a Duna-Tisza Köze pusztáinak háztáji gazdaságaiból felvásárolt, valamint saját kecskefarmjuk mintegy hatszáz anyaállatából kifejt kecsketej. Sikeres működésüknek és termékeik egyre nagyobb népszerűségének köszönhetően adományozásra is futja Kocsis Pálnak, aki legutóbb csütörtökön szervezett jótékonysági akciót a Wojtyla Barátság Központban. Ennek keretében százhúsz adag krumplilevest, túróstésztát, kenyeret, valamint süteményt tálaltak fel a népkonyha szorgos dolgozói, önkéntesei. (Fotók: Mátyus István – archív)
RészletekKorántsem mediterrán vidéken, a lajosmizsei Szőrös és Kisjuhász Kertészetben terem a magyar citrom. A citromliget is ezt a nevet – Magyar Citrom – viseli, amit Szőrös András és felesége, Kisjuhász Éva ültetett szamócaföldjük mellé tíz éve, mintegy háromnegyed hektáron. 2023. január 14-én, szombaton Szedd magad a citromot! jelmondattal tanyatúrát rendeztek a farmon, melynek alkalmával több mint ötszáz érdeklődőt fogadtak a házigazdák, köztük Farkas P. Józsefet, a Wojtyla Barátság Központ alapító-igazgatóját. Szőrös András és a népkonyha vezetője még akkor megállapodtak, nem utoljára látták egymást. A bimbózó ismeretség gyümölcseit már többször ízlelhették a karitatív létesítmény gondozottjai, miután Szőrös úr több alkalommal szamócával, citrommal, vagy éppen nagymennyiségű pulykahússal kopogtatott a népkonyha kapuján. Ma karitatív ebédosztásra is sor kerül a nemes lelkű házaspár jóvoltából, melynek folyományaként százhúsz adag paradicsomos káposztát és sült kolbászt szolgáltak fel a Wojtyla Ház önkéntesei. A könnyed, tápláló nyári menüt kenyér és sütemény tette teljessé. (Fotók: Mátyus István)
RészletekA Venesz-díjas mesterszakács ezúttal kevésbé közismert oldaláról mutatkozott be a Wojtyla Barátság Központban. A vendéglátás mellett ugyanis egy másik szenvedélyének is hódol, amit így emlegetett: postagalamb-tartás és versenyeztetés. A neves gasztronómiai szakember e különleges hobbijáról, elhivatottságáról mesélt kedden a belvárosi népkonyha Wojtyla Akadémia előadássorozata keretében – a szociális-közművelődési intézmény utcafrontján, galambröptetéssel egybekötve. Ezt követően az étkezdében köszöntötte a rászorultakat, majd százhúsz adag marhagulyást osztott ki az elmaradhatatlan tejespitével. A páratlan menühöz – szokás szerint – kenyér és sütemény is dukált. (Fotók: Mátyus István)
RészletekGaraczi János Venesz-díjas mesterszakács, a Tanyacsárda tulajdonosa nemcsak ízletes finomsággal érkezett a szegényekhez a Wojtyla Barátság Központba, hanem jó néhány postagalambot is hozott magával a népkonyha elindításának 18. évfordulója alkalmából. Szabadtéri előadása végén elengedte a madarakat, melyek néhány perc alatt hazaszálltak. (Fotók: Mátyus István)
RészletekVéget ért a 7. Jazzfőváros. A négy nap alatt zenéből, jókedvből nem volt hiány annak ellenére sem, hogy szombaton leszakadt az ég. A sátrakba húzódtak a vendégek és a zenészek, ahol folytatódhatott a buli és a tánc. (Fotók: Hamar György)
RészletekTisztelte a hagyományokat, ám mindig is a haladás híve volt. A pesszimista, negatív gondolkodást zsigerileg elutasította, és azt vallotta: az ember nem sodródhat, muszáj a kezébe vennie a saját élete felett az irányítást. Ő is így tett: visszaszerezte a családi örökséget, és újra virágzó birodalommá építette. Utódai számára mégsem a világhírű Unicum receptje a legfontosabb hagyaték, ami utána maradt. A tizenegy évvel ezelőtt elhunyt Zwack Péter fordulatos élettörténetét már sokan elmesélték, de vajon hogyan gondolkodott a kudarcról, a munkáról, mit tartott élete legnehezebb eseményének, és milyen örökséget adott át a gyerekei számára az Unicum titkos receptje mellett? Ez mind kiderül Filákovity Radojka rendhagyó portréjából.
RészletekA szombati ebéd felajánlóit Fehér Tímea, a Wojtyla Barátság Központ egyik hűséges önkéntese jelentette be a népkonyha „pódiumán”. Borbély Éva és férje, Horváth Sándor nem először támogatja a szociális létesítmény ételosztását – mondta. Farkas P. József, a népkonyha alapító-igazgatója és kedves felesége, Farkasné Pásztor Jolán Dunavecsén eltöltött éveik alatt ismerték meg „ezt a nagyon rendes, aranyos, kedves vallásos családot”. Éva hajdanán a Vikár Béla Művelődési Ház munkatársaként együtt dolgozott a Farkas testvérekkel, amikor József volt az intézmény igazgatója. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, és időközben a házaspár is elköltözött Dunavecséről; Szekszárdra sodorta őket az élet szele. Gyermekeik felnőttek, mindketten a Pécsi Tudományegyetem laboratóriumában dolgoznak kutató orvosként. A jelentős távolság miatt most egyikük sem tudott részt venni az ebédosztáson, bár jelezték, mindenképpen szeretnének előbb-utóbb ide látogatni. Ettől függetlenül kiváló egészséget és jó étvágyat kívántak a messzi távolból – közölte Tímea a rászorulóknak tartott ebédindítójában, majd végül közösen imádkoztak a mai felajánlókért. A kiválóan elkészített és bőséges menü – gulyásleves gazdagon, valamint dióstészta – a legendás főzőpáros, Domján Balázs és Nagy Ervin keze munkájának kiváló eredménye. A remek ebédet a karitatív létesítmény két önkéntes munkatársa osztotta ki a sorban álló szegényeknek. Fehér Tímea és Kispatakiné Szénási Melinda a mosogatásban, takarításban úgyszintén segédkeztek. A tekintélyes mennyiségű harapnivalót – Roszik Tamás dunavecsei őstermelő felajánlásával – sárgadinnye egészítette ki. Vasárnapi hidegcsomaggal a Vacsi Kft. vezetői szolgáltak. (Fotók: Fehér Tímea)
RészletekCornelia Rückriegel német anyanyelvű írónő, valamint Facol Lajos, a Vidám Törzsasztal Társaságának képviselője legutóbb júliusban vendégelte meg a Wojtyla népkonyha sorsközösségét. Hétfőn mindketten régi ismerősként köszöntötték újra a rászorultakat, annál is inkább, mert rendszerint együtt jelennek meg az étkezdében, havi rendszerességgel. Imádságot és asztali áldást követően százhúsz adag kelkáposztafőzeléket és Stefánia-szeletet szolgáltak fel a nélkülözőknek a szociális intézmény étkezdéjében, kenyér és sütemény kíséretében. (Fotók: Mátyus István)
RészletekA gyógyászati készülékek javításában élenjáró kecskeméti Medi-Print Medical Kft. ügyvezetője, Fazekas Mihály vállalt patrónusi szerepet a Wojtyla Barátság Központ sorsközössége javára – jelentette be Kolláth Andrea, a népkonyha igazgatóhelyettese péntek délben a népkonyha étkezdéjében. A gondozottak azt is megtudhatták, hogy a vállalkozás nagylelkű tulajdonosa 2016 januárjában csatlakozott a szociális intézmény mára több százasra növekedett támogatói táborába. Felajánlásait mindig jó szívvel adja, mert lélekben átérzi a szükséget szenvedő emberek nehéz anyagi-szociális helyzetét – tolmácsolta a Wojtyla Ház helyettes vezetője Fazekas Mihály üzenetét, mely ekként zárult: jó étvágyat kívánok mindenkinek. Ami pedig a napi menüt illeti, a népkonyha munkatársai, önkéntesei százhúsz adag milánói spagettit osztottak ki a szegényeknek. A menüt ezúttal is kenyér, sütemény, valamint – Roszik Tamás dunavecsei őstermelő jóvoltából – sárgadinnye egészítette ki. (Fotók: Mátyus István)
Részletek